Jak cílenou suplementací urychlit regeneraci
O důležitosti regenerace jsem již psal několikrát. Její urychlení a zkrácení doby nutné k odpočinku po tréninku nebo závodě, je stejně důležité, jako trénink samotný. Bohužel jde o věc často podceňovanou a mnohými sportovci upozaďovanou.
Obnova energetických zásob po tréninku je vůbec nejdůležitější součástí regeneračního procesu, z čehož plyne i význam „potréninkové a pozávodní“ suplementace. Naší maximální snahou, pokud možno co nejdříve po skončení tréninku nebo závodu, by mělo být, kromě samotné hydratace organismu (doplnění tekutin a minerálů), doplnit také spotřebovanou energii, a to pokud možno v rychle stravitelné a využitelné formě. A protože možnost doplnit tekutiny, minerály a energii infuzí přenecháme profíkům a jejich doktorům, pomůžeme si mnohem dostupnější formou.
Samozřejmě je tady i možnost doplnit energii vhodně zvolenou běžnou stravou s vysokým obsahem sacharidů. A klidně i s vysokým glykemickým indexem, protože po tréninku už problémy s výrazným kolísáním glykémie a množstvím cukru v krvi nehrozí a potraviny s vyšším glykemickým indexem jsou naopak žádoucí. A tak konzumace potravin s nižším glykemickým indexem (těstoviny, rýže apod.) přichází na řadu až ve druhé fázi doplňování energie, s určitým odstupem od tréninku nebo závodu.
Pro regeneraci a doplňování energetických zdrojů totiž jasně platí pravidlo čím dříve, tím lépe (do 15-30min. po tréninku jsou enzymy odpovídající za tvorbu glykogenu nejaktivnější a nejrychleji doplňují vyčerpaný glykogen do jater a svalů). A než naše tělo zpracuje „běžné“ jídlo s nižším glykemickým indexem, nějakou dobu to trvá. Proto je volbou číslo jedna po tréninku nápoj s vysokým obsahem jednoduchých cukrů, obohacený o určité množství bílkovin a další látky, které významně urychlují proces regenerace. Naopak zastoupení tuků v takovémto nápoji by mělo být velmi malé. Obsah bílkovin v tomto nápoji má kromě podpory rychlosti doplňování glykogenu (stimulace insulinu, jež umožní přenos glukózy z krve do svalů), vliv na rozpad a obnovu svalů po výkonu a významně tím urychlí regeneraci. Mnoha testy bylo jasně prokázáno, že pouze sacharidový nápoj, bez obsahu určitého množství bílkovin (cca. 15%), měl na rychlost regenerace mnohem menší efekt. Ten se naopak výrazně zvýší přidáním ještě dalších látek do tohoto nápoje. Kromě minerálů, kterými hradíme jejich ztráty v průběhu sportovního výkonu, jsou to především antioxidanty, vitamíny skupiny B, větvené aminokyseliny BCAA leucin, izoleucin, valin, aminokyselina glutamin a další látky.
Těmi jsou například koenzym Q10 a Omega3 mastné kyseliny, ty už ale nebývají součástí regeneračních nápojů ihned po tréninku, ale berou se až s určitým odstupem od něj. Omega 3 jsou polynenasycené mastné kyseliny – esenciální (tedy ty, které si tělo nedokáže samo vyrobit a musí se doplňovat stravou). Jenže skoro v žádné stravě nejsou, natož v dostatečném množství a navíc strava, jež je obsahuje – například ryby, je pro našince dost nedostupná.
Ale zpět k regeneračním nápojům ihned po tréninku. Co tedy zvolit? Pokud se rozhodneme nenechat doplnění energetických zásob jen na běžné stravě a výrazně ho zefektivnit, máme dvě možnosti.
Tak jako siloví sportovci sáhnou po tréninku po sacharidovém nápoji typu gainer, který obsahuje i určitá podíl bílkovin a dalších doplňkových látek, vytrvalostní sportovec využije nápoj s označením recovery drink.
Ten obsahuje vše potřebné, co jsme si výše popisovali. Důležité je načasování a kvalita tohoto přípravku. Nápoj je potřeba vypít nejpozději do 30min. po tréninku, ale čím dříve, tím lépe. Kvalita je důležitá proto, aby nápoj nejen obsahoval vše potřebné, ale aby byl zpracován kvalitní technologií, neboť se jedná o mnohasložkový produkt a pokud má plnit svoji funkci, musí se jeho jednotlivé složky vstřebávat v ten správný okamžik a synergicky se ve svém účinku podporovat. Právě drahá technologie výroby je důvod toho, proč jsou i regenerační nápoje celkem nákladnou záležitostí. Jednoznačně se ale vyplatí. Investice do nich je mnohem efektivnější než investice do jiného sportovního materiálu a vybavení. Nejde sice na první pohled vidět, ale váš výkon v závodě už ano
Osobně používám dvě značky a to italský Enervit a německé Dextro-energy. Oba nápoje jsou komplexní a splňují ta nejpřísnější kritéria pro regenerační nápoj pro vytrvalce. Enervit je chuťově trošku agresivnější a nedá se používat pořád, aby nedošlo k nechutenství, Dextro-energy je chuťově přijatelnější. Obě značky se dají bez problémů kombinovat. Pořídit je můžete i na našem eshopu www.triatletshop.cz